Home Calendar

Filter Events
23-18
Apr-Jun

MCC Coaching 2018 Term 2

Templestowe, Lilydale and Warburton
23 April - 18 June, 2018
Discipline(s): Slalom
Type of Event: Training
Level of Event: club
Host: Victorian Canoe Club
23-24
Apr-Jun

MCC Coaching 2018 Term 2 test

Westerfolds Warburton Lilydale
23 April - 24 June, 2018
Discipline(s): Slalom
Type of Event: Training
Level of Event: club
Host: CV Test Club
23-24
Apr-Jun

MCC Coaching Registration 2018 Term 2

Westerfolds Park (Templestowe), Warburton & Lilydale
23 April - 24 June, 2018
Discipline(s): Slalom
Type of Event: Training
Level of Event: club
Host: Melbourne Canoe Club
28
Apr

ECC Clubroom working bee

ECC Clubrooms
28 April, 2018
8:00am- 1:00pm
Discipline(s):
Type of Event: Other
Level of Event: club
Host: Essendon Canoe Club
5
May

Gippsland Lakes Paddle Challenge

Lakes Entrance
5 May, 2018
9:00am- 4:00pm
Discipline(s): Ocean Racing
Type of Event: Competition
Level of Event: state
Host: Victoria
5-6
May

Sea Guide Intake

Melbourne
5 - 6 May, 2018
Discipline(s): Education
Type of Event: Education
Level of Event: ACAS Training Provider
Training Provider: East Coast Kayaking
5-6
May

Sea Starter Course - Fundamentals of Sea Kayaking - Basic Skills

Melbourne
5 - 6 May, 2018
Discipline(s): Education
Type of Event: Education
Level of Event: ACAS Training Provider
Training Provider: East Coast Kayaking
6
May

Yarra Series Race 2 (Slalom)

Finns Reserve, Templestowe
6 May, 2018
9:00am- 3:00pm
Discipline(s): Slalom
Type of Event: Competition
Level of Event: state
Host: Victoria
6
May

Marathon Winter Series Race 1

Barwon Heads
6 May, 2018
8:00am- 2:00pm
Discipline(s): Marathon
Type of Event: Competition
Level of Event: state
Host: Victoria
6
May

Country Series DownRiver Classic

Kerresdale
6 May, 2018
8:00am- 4:00pm
Discipline(s): Wildwater Canoeing
Type of Event: Competition
Level of Event: state
Host: Victoria
12
May

Club Paddle - Werribee River

Werribee River
12 May, 2018
10:00am- 2:00pm
Discipline(s):
Type of Event: Recreation
Level of Event: club
Host: Essendon Canoe Club
12-13
May

Flatwater Guide Canoe & Kayak Course Intake

Melbourne
12 - 13 May, 2018
Discipline(s): Education
Type of Event: Education
Level of Event: ACAS Training Provider
Training Provider: East Coast Kayaking
13
May

Yarra DR Rapid Sprint

Finns Reserve
13 May, 2018
9:00am- 3:00pm
Discipline(s): Wildwater Canoeing
Type of Event: Competition
Level of Event: state
Host: Victoria
20
May

Club Paddle - Yarra River Dights Falls to CBD

Yarra River
20 May, 2018
8:30am- 12:00pm
Discipline(s):
Type of Event: Recreation
Level of Event: club
Host: Essendon Canoe Club
26
May

Flatwater Guide - Canoe and Kayak - Day Guide Only

Melbourne
26 May, 2018
Discipline(s): Education
Type of Event: Education
Level of Event: ACAS Training Provider
Training Provider: East Coast Kayaking
3
Jun

Marathon Winter Series Race 2

Hawthorn
3 June, 2018
9:00am- 4:00pm
Discipline(s): Marathon
Type of Event: Competition
Level of Event: state
Host: Victoria
17
Jun

Yarra Series Race 3 (Slalom)

Griffths Park, Eltham South
17 June, 2018
9:00am- 2:00pm
Discipline(s): Slalom
Type of Event: Competition
Level of Event: state
Host: Victoria
17
Jun

Yarra DownRiver Classic Race

Sweeneys Lane
17 June, 2018
8:00am- 4:00pm
Discipline(s): Wildwater Canoeing
Type of Event: Competition
Level of Event: state
Host: Victoria
20
Jun

Basic Skills Training

Westerfolds Park, Templestowe
20 June, 2018
9:00am- 1:00pm
Discipline(s):
Type of Event: Education
Level of Event: state
Host: Victoria
21
Jul

Country Series WW Classic

Big River - Mitta Mitta
21 July, 2018
9:00am- 4:00pm
Discipline(s): Wildwater Canoeing
Type of Event: Competition
Level of Event: state
Host: Victoria
22
Jul

Country Series Race 1 (Slalom)

Big River
22 July, 2018
9:00am- 2:00pm
Discipline(s): Slalom
Type of Event: Competition
Level of Event: state
Host: Victoria
28
Jul

Southern Cup Race 3 and 4

Griffths Park
28 July, 2018
9:00am- 4:00pm
Discipline(s): Slalom,Wildwater Canoeing
Type of Event: Competition
Level of Event: state
Host: Victoria
29
Jul

Yarra WildWater Classic Race

Homestead to Wittons
29 July, 2018
8:00am- 4:00pm
Discipline(s): Wildwater Canoeing
Type of Event: Competition
Level of Event: state
Host: Victoria
5
Aug

Yarra Series Race 4 (Slalom)

Fitzsimons Lane Bridge Templestowe
5 August, 2018
9:00am- 2:00pm
Discipline(s): Slalom
Type of Event: Competition
Level of Event: state
Host: Victoria
18
Aug

Country Series WildWater Classic Race

King River
18 August, 2018
8:00am- 4:00pm
Discipline(s): Wildwater Canoeing
Type of Event: Competition
Level of Event: state
Host: Victoria
19
Aug

Country Series Race 2 (Slalom)

King River
19 August, 2018
9:00am- 2:00pm
Discipline(s): Slalom
Type of Event: Competition
Level of Event: state
Host: Victoria
26
Aug

Country Series WildWater Classic

Warburton
26 August, 2018
9:00am- 4:00pm
Discipline(s): Wildwater Canoeing
Type of Event: Competition
Level of Event: state
Host: Victoria
9
Sep

Victorian Slalom Schools Championships

*venue to be determined at a later date
9 September, 2018
9:00am- 3:00pm
Discipline(s): Marathon
Type of Event: Competition
Level of Event: state
Host: Victoria
9
Sep

Marathon Winter Series Race 6: LD Sprints

Nagambie
9 September, 2018
9:00am- 4:00pm
Discipline(s): Marathon,Sprint
Type of Event: Competition
Level of Event: state
Host: Victoria
16
Sep

WildWater Classic State Championships

Homestead to Wittons
16 September, 2018
9:00am- 6:00pm
Discipline(s): Wildwater Canoeing
Type of Event: Competition
Level of Event: state
Host: Victoria
27
Sep

Southern Cup Race 5

Island Bend, NSW.
27 September, 2018
9:00am- 4:00pm
Discipline(s): Wildwater Canoeing
Type of Event: Competition
Level of Event: state
Host: Victoria
30
Sep

Snowy Extreme Race

Snowy Mountains
30 September, 2018
9:00am- 4:00pm
Discipline(s): Whitewater (extreme racing etc.)
Type of Event: Competition
Level of Event: state
Host: Victoria
3
Oct

Southern Cup Race 6

Penrith, NSW.
3 October, 2018
9:00am- 4:00pm
Discipline(s): Sprint,Wildwater Canoeing
Type of Event: Competition
Level of Event: state
Host: Victoria
7
Oct

WildWater Rapid Sprint

Homestead to Wittons
7 October, 2018
9:00am- 4:00pm
Discipline(s): Wildwater Canoeing
Type of Event: Competition
Level of Event: state
Host: Victoria
13
Oct

Echuca Mini

Barmah to Echuca
13 October, 2018
9:00am- 4:00pm
Discipline(s): Marathon
Type of Event: Competition
Level of Event: state
Host: Victoria
14
Oct

Country Racing Series Race 3 (Slalom)

Warburton
14 October, 2018
9:00am- 2:00pm
Discipline(s): Slalom
Type of Event: Competition
Level of Event: state
Host: Victoria
20
Oct

Southern Cup Race 7 and 8

Eildon, VIC
20 October, 2018
9:00am- 4:00pm
Discipline(s): Slalom,Whitewater (extreme racing etc.),Wildwater Canoeing
Type of Event: Competition
Level of Event: state
Host: Victoria
20
Oct

Bendigo Cup - Marathon

Bridgewater
20 October, 2018
9:00am- 5:00pm
Discipline(s): Marathon
Type of Event: Competition
Level of Event: state
Host: Victoria
21
Oct

Bendigo Cup - Sprint

Bendigo
21 October, 2018
9:00am- 6:00pm
Discipline(s): Sprint
Type of Event: Competition
Level of Event: state
Host: Victoria
28
Oct

Yarra Series Race 5 (Slalom)

Dights Falls Abbotsford
28 October, 2018
9:00am- 2:00pm
Discipline(s): Slalom
Type of Event: Competition
Level of Event: state
Host: Victoria


UA-111362358-1