Queenslanders excelled at the inaugural Asia Pacific Sprint Cup

Canoe Sprint / Featured / General / 16/05/2018

Queensland had 9 representatives in Team Australia that won the inaugaral Asia Pacific Sprint Cup in Adelaide (11-13 May 2018).

The first time event saw 136 junior and developing canoe sprint athletes compete inthe Under 16, Under 18 and Under 21 age groups in the Olympic class events as well as mixed gender relay events. In its first edition, six countries competed at the event with athletes coming from Australia, Japan, Singapore, New Zealand, Tahiti and the Cook Islands. Points were awarded for each race with Australia winning the overall point score with 490 points ahead of New Zealand in second (407) and Japan in third (247).

The Under 16 paddlers from Queensland excelled at West Lakes.

Jenaya Massie (Kawana Waters Canoe Club) and Phoebe Wills-Grace (Kawana Waters Canoe Club) partnered up for three events and won gold in Womens Under 16 K4 500 and Womens Under 16 K2 500, while just missing out on a medal in Womens Under 16 K2 200. Jenaya also won the silver in Womens Under 16 K1 500 while Phoebe came fourth in Womens Under 16 K1 200. Phoebe and her team which took home the silver took home the silver in the Womens Under 16 K4 200, while Chaise Richardson (Currumbin Creek Paddlers Club), Jenaya and other teammates came home third.

Chaise also came second in Womens Under 16 K4 500 and sixth in Womens Under 16 K2 200 while winning the bronze along with fellow Queenslander Liam Warriner (Brisbane Canoeing) in Mixed Under 16 Relay 200. Liam also won the bronze in Mens Under 16 K4 1000 and 500 while coming fifth in Mens Under 16 K2 1000.

Queensland paddlers also had impressive results in under 18. Anthea Warne (Currumbin Creek Paddlers Club) and Tiarnee Massie (Kawana Waters Canoe Club) came second and third respectively in Womens Under 18 K2 200 and 500 after teaming up to take the silver in Womens Under 18 K4 200. Anthea won the gold in Womens Under 18 K4 500 while Tiarnee came second in Mixed Under 18 Relay 200. Alicia Fay (Kawana Waters Canoe Club) came fourth in in Womens Under 18 K2 500, fifth in Womens Under 18 K2 200 while taking sixth in Womens Under 18 K1 500. Carter Brodhurst-Hill (Currumbin Creek Paddlers Club) just missed out on a medal in Mens Under 18 K4 1000 and 500 while coming sixth in Mens Under 18 K2 and K1 1000.

Joanna Charles (Varsity Lakes Paddlers Club) won the gold along with her team in Womens Under 21 K4 500,  she also won the silver in Womens Under 21 K2 500 while just missing out on a medal in Womens Under 21 K2 200 and coming sixth in Womens Under 21 K1 500.

Despite the conditions which were very testing for the paddlers due to extreme winds and low temperatures they managed to put on excellent performances and we are excited to see where their paddling takes them.

For more information see the event webpage here: http://canoe.org.au/events/asia-pacific-cup/

See all results here: https://m.regattas.canoe.org.au/mobile/regatta/1158

Results day 1: https://regattas.canoe.org.au/?regatta;file=812

Results day 2: https://regattas.canoe.org.au/?regatta;file=813

Results day 3: https://regattas.canoe.org.au/?regatta;file=814







UA-111362358-1